بازگشت «پلیسی» فریدون اسماعیلی به رادیو

 • بازگشت «پلیسی» فریدون اسماعیلی به رادیو
  خبرگزاری ایسنا: این روزها در اداره کل هنرهای نمایشی رادیو سریال پلیسی «معما» به کارگردانی صدرالدین شجره در حال تولید است. از ویژگی‌های این نمایش رادیویی حضور فریدون اسماعیلی - دوبلور و گوینده با سابقه‌ رادیو - در یکی از نقش‌هاست.

  به گزارش ایسنا روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی رادیو، صدرالدین شجره - کارگردان این اثر نمایشی - درباره‌ی ساخت سریال «معما» گفت: این سریال پلیسی - معمایی را باران امیرحسنی نوشته و درباره خانواده‌ای است که بزرگ آن خانواده شخصی است به اسم محتشم ثانی که اموال زیاد و نوه‌های بسیاری دارد و در یک موقعیت خانوادگی به قتل می‌رسد.

  وی ادامه داد: این متن نمایشی بسیار روان است و ساختار خوبی دارد؛ البته گاهی اوقات کارگردان رادیو در برخی آثار نمایشی مجبور می‌شود تا در متن دست ببرد چرا که از ضعف دراماتیک برخوردار است و بهتر است نویسندگان نمایش‌های رادیویی با درام و به خصوص نمایش نامه‌هایی که برای صحنه تئاتر نوشته می‌شود بیش از پیش آشنا باشند تا اثری که می نویسند صرفا به خوانش تبدیل نشود.

  شجره که در این سریال در نقش 40 سالگی و 80 سالگی آقای محتشم به ایفای نقش پرداخته است درباره تیپ‌سازی در نمایش‌های رادیویی گفت: به تیپ‌سازی معتقد نیستم  چرا که هر بازیگری باید با صدایی که در اختیار دارد در نقشش مانور بدهد ولی گاهی اوقات تیپ‌سازی اجتناب‌ناپذیر است چون نمی‌توان دو بازیگر را پیدا کرد که صدای جوانی و پیری‌شان آنقدر نزدیک به هم باشد که نقش جوانی را به یکی و پیری را به بازیگر دیگری بدهید.

  این کارگردان افزود: یکی از دیگر از ویژگی‌های این نمایش رادیویی حضور فریدون اسماعیلی دوبلور و گوینده با سابقه‌ رادیو در نقش پزشکی است که دوست شخصیت اصلی نمایش است. ایشان بعد از مدت‌ها پذیرفتند تا در این سریال رادیویی حضور یابند که اتفاق خوبی است و البته این را هم بگویم که حضور محمد عمرانی و رضا عمرانی برای بازی در نقش‌های اصلی این کار، بی‌نهایت در پیشبرد این اثر نمایشی موثر بوده است.

  شجره در پایان خاطرنشان کرد: حضور بازیگران جوان و هنرمندان پیشکسوت رادیو در این اثر نمایشی باعث جذابیت این اثر شده است؛ چرا که در بسیاری از مواقع جوان ها با تجربه ها و ایده های نو در کنار قدیمی ها باعث می شوند تا شاهد اتفاقی نو و موثر در تولید یک اثر رادیویی باشیم .

  بر اساس این خبر، سریال رادیویی «معما» به تهیه‌کنندگی: شهناز دهکردی، صدابرداری: حیدر صفدری، افکت: نرگس موسی پور و با هنرمندی: صدرالدین شجره، فریدون اسماعیلی، محمد عمرانی ، رضا عمرانی، شهریار حمزیان،  علی میلانی، فریده دریامج، محسن بهرامی، نگین خواجه نصیر، راضیه مومیوند، شیرین سپه راد، محمدرضا قلمبر، علی زرینی، اکبر مولایی، سعیده فرضی، مونا صفی، سعید سلطانی، مرضیه صدرایی، فریبا طاهری، ماندانا اصلانی، اسماعیل بختیاری، زیبا معماری و محمد آقا محمدی به تازگی در اداره کل هنرهای نمایشی رادیو تولید شده است.